Meritorious Service Award Recipients

1949 R.C. Bell
T. Baldwin Martin, LAW 1914, HON '66
J. Eugene Cook
1950 Hal M. Davison
H.P. Fleming, CLA 1916
A. Barnum Hawkes, CLA '31, HON '45
1951 Josiah Crudup, CLA '23, HON '58
H.A. Barge, CLA 1917
J. Warren Timmerman, CLA 1907
1952 George M. Sparks
Jerome A. Waterman, CLA 1902
Louie D. Newton, CLA 1913, HON '32
1953 John G. (Jack) Craft, CLA '28
Julian Jesse Sizemore, CLA '47
Eugene William Stetson
1954 J. Fred Carson, CLA '32
James W. McRay, CLA '45, HON '67
Lamar R. Plunkett, CLA '31, HON '75
1955 Albert L. Evans, CLA '35
U.S. Lancaster, CLA 1915
James H. Jones, CLA '50
1956 W.G. Lee, CLA 1899, HON '60
J.W. Norman, CLA 1906
Harry V. Smith, CLA '24, HON '58
1957 James E. Crouse, CLA '27
Carlton Mobley
Robert S. Rosser, CLA 1907
1958 Robert L. Cousins, CLA '24, HON '72
W.B. Garner, CLA 1906
J. Milton Heard, CLA 1896, HON '64
1959 George Boyce Connell
Ben Colclough, CLA '27
E.A. Kilgore, CLA '28, CLA '29
1960 Harold F. McCart, CLA '29
H.H. (Trot) Ware, Jr., CLA '23
Leslie S. Williams, CLA '28, CLA '29
1961 Mary Arnold Binns, CLA '54
J. Buford Boone, CLA '29
Frank J. Jordan, CLA '28, HON '78
1962 Gene F. Dyar, LAW '49
W. Wyche Fowler, CLA '30
A.G. Funderburke
1963 Hugh C. Carney, CLA '38
Opher R. Cooper, CLA '28
William W. Daniel, LAW '47
Ione Shepherd, CLA '38
J. Newton Thompson, CLA '32
1964 Jewell Bentley Childress, CLA '54
James J. Copeland
Carlos Tucker, Jr., CLA '56
Ashley P. Cox, Jr., CLA '48
Searcy S. Garrison, CLA '34, HON '47
1965 Darnell Brawner, CLA '41
Abe Conger, Jr., CLA '38
James B. Hiers, Jr., CLA '50
Thomas J. Holmes, CLA '39, HON '65
Ernest D. Wright, CLA '34
1966 Harley Langdale, CLA 1912
Lois Theresa McKethan, CLA 57
John Carter Polhill, CLA '23, LAW '23
Thomas Fort Sellers, CLA 1911, HON '72
James William Waters, CLA '49
1967 Jack Kassewitz, CLA '35
J. Thomas Morgan, CLA 1917
Hilda Bell Rotureau, CLA '56
John Francis Schindelar, LAW '58, LAW '61
1968 William A. Hargrove, CLA '54
J. Thomas Morgan, CLA 1917
Jeff David Pace, CLA '65
John Francis Schindelar, CLA '58, LAW '61
1969 Allen Johnson Dennis, CLA 1919
Charles Campbell Giddens, Jr., CLA '31, HON '76
James Brown Gilbert, LAW '41
Bernice Brown McCullar, CLA '44
1970 Leo Thomas Barber, CLA 1918
Charles R. Dorsey, CLA 1917
Mose W. Gordon, CLA 1918
1971 William Thomas Ashmore, Jr., CLA '35, LAW '35
Bobby Gerald Dollar, CLA '53
Nathaniel Archer Moore, CLA '50
1972 Linda Faye Ford
William F. Geeslin, CLA '40
Robert W. Hearn, Jr., CLA '60
1973 H. Terrell Griffin, CLA '66, LAW '68
Evelyn P. Peacock, PHA '41
Charles H. Yates
1974 Louis Chanin, CLA '44
Roy Davis, CLA '24, CLA '25
Jackie Fry, CLA '68, TIFT '84
George McFarland, PHA '59
J.A. Thompson, CLA '29
1975 Buren L. Baldwin, PHA '51
Carlton Henderson, CLA '72, HON '72
John "Pepper" Martin, CLA '38
Connie Skinner, CLA '62
1976
William W. Brewer, PHA '50
Robert Lee Steed, LAW '58, CLA '61, HON '79
Tommy Day Wilcox, CLA '65, LAW '73
Doye E. Green, Sr., CLA '60, LAW '62
1977
Agnes Charlene Beck, CLA '53
Richard Archibald Campbell, CLA '26, LAW '62, HON '90
Norman Tyrus Ivey, CLA '64
Charles Wesley Walker, 'CLA '27, LAW '31
1979 Nancy Childs Brown
Harriet H. Cork, CLA '38
Charles Hall Evans, CLA 1915, HON '74
William D. Mallard, Jr., CLA '61
1980 Gladys Holder Giddens, CLA '37
Thomas S. Plunkett, CLA '68
J. Marion Roberts, CLA '27
1981 Virgil W. "Wink" Harris, CLA '53
Jane Busby Turton, CLA '51, EDU '55
James P. Wesberry, CLA '29, CLA '30
1982 Janet McLaughlin Kelly, CLA '56 
Larry S. Bryant, CLA '60, LAW '61
1983 Jerry Vanderhoef, CLA '59, LAW '62
Carl P. Rollins, CLA '64, LAW '66
1984 Edwin L. Cliburn, CLA '50
Lamar W. Sizemore, Jr.
1985 Jacob Beil, CLA '67, LAW '70
1986 Frances Floyd, CLA '38
1987 Donald L. Folsom, CLA '56
1988 Howard P. Giddens, CLA '34, CLA '35, HON '55
James N. Griffith, CLA '49, HON '77
Lynne Bradley Sanders, CLA '62, TIFT '83
1989 Robert R. Potter, CLA '70, LAW '77
1990 K. Glynn Watson, CLA '59, LAW '63
1991 H. Lester Ariail, CLA 60
John B. Drew, CAS '81
1992 Michael Meyer von Bremen, CLA '79, LAW '83
Sandy Sizemore, CLA '70
1993 Page Morton Hunter
Lynn Walker Wright, CLA '82, LAW '85
1994 William O. Dorough, Jr.
Miriam M. Holland, CLA '60, HON '00
1995 W. David Campbell, CLA '68, HON '95
Joseph M. Hendricks, CLA '55
1996 Daniel G. Ariail, CLA '60
1997 James B. Hiers, CAS '80
Victor J. Ledbetter, CLA '82
M. Yvette Miller, CLA '77, LAW 80
1999 Peter J. Bryant, EGR '89, EGR '00
Deborah S. Gaulding, CLA '73
Jan Marie Horton, BUS '89
Woodrow W. "Woody" Richardson, CLA '58
2011 Diane Owens, CLA '77, LAW '80
Eli Morgan, CLA '83
2012 Tom Black
2013 A.V. Elliott, CLA '56
2014 Chris R. Sheridan, Jr.
2015 Jerry S. Wilson, BUS '86
2016 Robert F. Hatcher
2017 Curt and Libba Anderson
2018 J. Curtis Lewis, III
2019 Babs Baugh